Сучасні загрози біорізноманіттю НПП
Є просте правило – чим більше біорізноманіття екосистеми – тим вона стійкіша. Адже в разі втрати будь-якого компоненту екосистеми йому легше знаходиться заміна – тимчасова або постійна.
Стічні води з цих об’єктів забруднюють довкілля, автотранспорт та котельні погіршують стан повітря. Ґрунтово-рослинний покрив нищиться гірськолижними спусками, джип-сафарі тощо. Особливо помітним такий вплив є на території гірськолижного комплексу Буковель, де відбуваються масштабні земляні роботи та знеліснення території.
Туристи, які полюбляють самостійні мандрівки з наплічниками, на жаль, також можуть негативно впливати на природу. Відбувається те, що науковці називають “інтенсивною антропопресією на біологічне різноманіття” – тобто впливом людини на унікальне природне середовище, яка внаслідок цього впливу безповоротно змінюється.
Нагадуємо – ходіть, будь ласка, протоптаними, аби зберегти на майбутнє все те, чим ви милуєтесь зараз.
Страждає флора і від бажання туристів зробити собі або своїм коханим гарний букет в горах. Не робіть такого! Зірвані квітки швидко загинуть, а втрату вже не повернеш.
Економічне становище місцевого населення також негативно впливає на екологічну ситуацію. Як тільки виникає попит на той чи інший місцевий продукт, місцеві мешканці знаходять способи вилучити його з природи і продати. Це стосується рідкісних лікарських видів рослин, грибів, чорниці та брусниці, цетрарії ісландської, новорічних «ялинок». Ресурс споживається настільки широко, що стає рідкісним або навіть зникає, а ринок виводить на його місце інший вид, ресурс або відкриває новий регіон для експлуатації.
Шкодять природі і певні способи ведення сільського та лісового господарства. Випалювання трави, занедбання пасовищ, зміна способів обробітку землі і, зокрема, використання пестицидів та добрив, несанкціонована вирубка дерев.
Проблемою є також те, що більшості населення загалом байдуже, виживуть окремі види флори і фауни чи ні. А деякі заходи зі збереження природи навіть зустрічають опір, як наприклад обмеження рубки лісів.
Збереження біорізноманіття – це складна історія, яку не так просто пояснити і продемонструвати наочно важливість проблеми. Інколи мова йде про загрозу для видів, які маловідомі загалу. Рідкісні гриби, лишайники, комахи – це види, які не викликають надміру емоцій серед екоактивістів, не говорячи вже про широку публіку. При цьому, зникнення якогось маловідомого і непомітного для широкого загалу виду може вплинути на ту чи іншу важливу ланку екосистеми цілого Парку.
Окрема історія – це час. Процес скорочення біорізноманіття в великих просторових і часових масштабах триває повільно. Його не можна побачити простими спостереженнями і експериментами, результати яких були б зрозумілі не тільки спеціалістам. Відтак, обивателю важко перейнятись проблемою, яку він не відчуває як актуальну, дійсно небезпечну і таку, що може безпосередньо вплинути на його життя.